Kaip atrodo mano konsultacija?

Pradedame nuo abipusio susipažinimo, aptariame kliento problemas, turimus lūkesčius man, keliamus tikslus sau, kodėl kreipiasi būtent dabar. Paaiškinu savo galimybes (kuo galiu padėti), ribotumus (ką pats klientas turės savarankiškai padaryti) ir ribas (tiek asmenines ribas, tiek klausimus ne mano kompetencijų srityje).

Konsultacijos metu dirbame su tuo metu klientui aktualiausia problema/iššūkiu, stengdamiesi per daug nenutolti nuo išsikelto pagrindinio tikslo. Kiekvienai problemai dažniausiai būna daug įvairių sprendimų. Pasiteirauju, kokie sprendimo būdai labiausiai tenkintų klientą ir kas trukdo juos pritaikyti. Jeigu klientas nežino sprendimo būdų, pasiūlau plačią paletę įvairiausių įrankių, technikų, pratimų, strategijų, požiūrio taškų ir klientas išsirenka jam tinkamiausią. Įgijus konkrečią kompetenciją, galima ją pritaikyti iškilusios problemos sprendimui. Ateityje šiuo būdu spręsti iškylančias naujas problemas arba išmokti naujų kompetencijų.

Kokios būna dažniausios problemos, su kuriomis susiduria klientai? Kada į mane kreiptis?

Iš patirties galiu pasakyti, kad jos būna labai įvairios, unikalios, bet tuo pačiu ir bendražmogiškos, būdingos anksčiau ar vėliau beveik kiekvienam žmogui. Tai gali būti santykių keliami sunkumai, nerimas, trukdantis įvairiose situacijose, nepasitikėjimas savimi, savivertės, savigarbos, meilės sau stoka, kryptingumo, prasmės gyvenime trūkumas, įvairūs nepageidaujami elgesiai, žalingi įpročiai, tvirtabūdiškumo/asertyvumo lavinimas, ribų brėžimas, itin jautrių asmenų patiriami specifiniai sunkumai, kryptingas sėkmės ir savo potencialo realizavimas bei daugelis kitų iššūkių, kurie aplanko daugelį mūsų. Ypač gilinuosi į klestėjimo, sėkmės, prasmingo gyvenimo už problemų rato ribų ir kitas pozityvias žmogaus stiprybes, kurios tampa naujų pokyčių varikliu ir nesibaigiančia motyvacija.

Visada galite man parašyti ir pasiteirauti, ar aš dirbu su jūsų patiriamais konkrečiais iššūkiais ar problemomis.

Asmeniškai kovodamas su vis dar egzistuojančia visuomenės stigma dėl psichikos sutrikimų, dažnai vengiu vartoti etiketes, kurios supaprastina, nužmogina ir perdėtai apibendrina patiriamą distresą. Visada stengiuosi matyti ir orientuotis į vyraujančius procesus, konkrečius, aiškiai apibrėžtus sunkumus ar iššūkius, pasikartojantį nepageidaujamą elgesį konkrečioje situacijoje, pageidaujamus pokyčius ir barjerus ar giliai įsišaknijusius įsitikinimus, trukdančius tai pasiekti.

Stengiuosi destigmatizuoti vidinius sunkumus, kuriuos stipriau arba silpniau patiriame beveik visi per savo gyvenimą. Jų nemistifikuoju, o konkrečiai apibrėžiu, parodau, suskaidydamas į pavienius procesus. Tokiu būdu galime aiškiau pamatyti, kad mūsų problemos, reagavimo šablonai susideda iš daugelio kartu veikiančių procesų, kuriuos įsisąmoninę galime labiau kontroliuoti ir net keisti jų patiriamą įtaką.

Kokiomis savybėmis privalo pasižymėti klientas, kad gautų naudos iš konsultacijos?

Deja, svarbu iškart pasakyti, kad ne visada pavyksta pilnai pasiekti norimo rezultato. Kodėl taip atsitinka? Kodėl negalima vienodai padėti visiems žmonėms? Taip yra todėl, kad nemažai sėkmę lemiančių veiksnių klientas kol kas gali būti neišvystęs. Štai kelios reikalingos klientų savybės, be kurių sunku įsivaizduoti norimą pokytį ar sėkmę:

  • dėmesingas įsisąmoninimas (angl. mindfulness)- gebėjimas pastebėti kylančias mintis, įsitikinimus, taisykles, impulsus veikti, atliekamą elgesį ir kitus vidinius reiškinius;

  • gebėjimas pripažinti savo situaciją, problemas ir sunkumus, noras atskirti už ką esu atsakingas, o kas nepriklauso nuo manęs.

  • smalsumas ir noras pažvelgti į save giliau, net jei ne viskas patiks, ką rasime.

  • gebėjimas reflektuoti, apžvelgti savo vidinį gyvenimą tarsi iš šono, padaryti atitinkamas išvadas.

  • nepasitenkinimas dabartine situacija ir noras ją keisti tiek, kiek tai priklauso nuo jūsų.

Šias emocinio intelekto kompetencijas galima lavinti visą gyvenimą ir nieko tokio, jeigu jos nėra išvystytos, svarbiausia, kad būtų noras ir motyvacija tą daryti.

Kada nukreipsiu pas kitą specialistą?

Jeigu matysiu, kad atsinešta problema ar sunkumas nėra mano kompetencijos ribose, arba nepasiekiame norimo progreso, arba neužsimezga abipusis ryšys, tada rekomenduoju ir nukreipiu pagalbos ieškoti kitur, kad abi pusės nešvaistytų brangaus laiko veltui.

Jeigu matau, kad reikalinga šeimos gydytojo, gydytojo psichiatro ar dar kito specialisto pagalba, rekomenduoju kreiptis būtent ten.

Tikslas - visada suteikti arba nukreipti ten, kur klientas gautų geriausią įmanomą pagalbą sau.

Kas aš esu?

Mano manymu, svarbiau yra, ką aš darau, apie ką kalbu, kaip tai padeda kitiems, kokią daro įtaką. Vengiu vartoti per daug apibendrinančias etiketes. Tačiau jeigu pabandyčiau įvardinti: esu gydytojas, būsimas KET psichoterapeutas, sėkmės realizavimo konsultantas, pokyčių treneris, mąstytojas, menininkas.

Kas nesu?

Nesu gydytojas psichiatras ar šeimos gydytojas, vaistų neišrašau, asmens sveikatos priežiūros įstaigoms būdingų paslaugų neteikiu.

Kiek trunka tipinė konsultacija?

Trukmė: 50 minučių.

Nemažai tyrimų (bei mano asmeninė patirtis) rodo, jog po maždaug 45 minučių intensyvaus, fokusuoto ir kokybiško darbo stipriai sumažėja dėmesys, atmintis, mąstymo kokybė, motyvacija bei atsiranda protinis (kartais ir fizinis) nuovargis.

Dažniausi mitai apie konsultacijas:

1. Specialistai ir psichoterapeutai nieko nedaro, o tik dalina patarimus.

Atsakymas: patarimų stengiamasi nedalinti, nes tik pats žmogus gali geriausiai save pažinti, suvokti ir žinoti, kas jam labiausiai tiktų. Autoritetingas patarimas gali stiprinti nepasitikėjimą savimi arba tiesiog būti netikslus. Stengiamasi lavinti kliento gebėjimą įsisąmoninti problemą, iš kuo daugiau skirtingų pusių, išmokyti įvairių problemų sprendimo būdų, stiprinti pasitikėjimą savo sprendimais ir savarankiškai priimti optimaliausią sprendimą bei atsakomybę už savo gyvenimą.

2. Specialistai siekia turėti, kuo daugiau konsultacijų iš to pačio kliento, kad daugiau uždirbtų.

Atsakymas: dirbama su klientu tol, kol jis jaučia naudą iš konsultacijų ir ateina motyvuotas. Nėra jokio įsipareigojimo atlankyti kažkokį skaičių konsultacijų. Taip pat kaip rašiau, jeigu matau, kad negaliu padėti, visada rekomenduoju kreiptis kitur.

3. Klientui nieko nereikia daryti, už jį viską sustatys specialistas.

Atsakymas: už klientą niekas negali nugyventi gyvenimo, kurio jis pats trokšta: tiek geromis akimirkomis, tiek blogomis. Įvairūs žmonės (ir specialistai) gali nebent parodyti kitokį požiūrį, strategiją, įvairių gyvenimo įrankių, bet tik pats klientas gali suimti savo gyvenimą į rankas.

4. Konsultacijos būna ilgos, nuobodžios, nenaudingos arba mano gyvenimas nesikeičia dėl jų.

Atsakymas: tai nėra normalu. Greičiausiai arba netinkamas specialistas, arba neužsimezgęs abipusis ryšys, arba nemotyvuotas klientas. Kaip yra iš tikrųjų gana greitai išryškėja.

5. Specialistas negali man padėti, jeigu nesusidūrė su tokia problema kaip mano.

Atsakymas: empatiškas specialistas net ir nesusidūręs su kokrečia problema, gali jausti tai, ką jaučia klientas gyvendamas su ta problema. Nors gyvenime iššūkiai būna labai skirtingi, dažnai juos vienija panašūs pamatiniai procesai, įsitikinimai, nepageidaujami elgesiai, jausmai, kuriuos mes visi dažnai patiriame. Gera žinia, kad kompetencijos, kurios yra įgyjamos konsultacijų metu, gali būti naudojamos spręsti įvairius esamus ir būsimus gyvenimo iššūkius. Kitaip sakant, vienas raktas atrakina daug spynų.

6. Tik pats žmogus gali sau padėti.

Atsakymas: teisingai, tačiau nei vienas žmogus negimsta su įvairiomis kompetencijomis, žiniomis ir strategijomis, kaip efektyviausiai ir prasmingiausiai nugyventi savo gyvenimą bei spręsti kylančius sunkumus. Specialistai, kurie gilinasi į šią sritį, turi sukaupę nemažai patirties ir informacijos, kuri gali būti naudinga plačiajai visuomenei.

Kokių mitų dar esate girdėję?