
Perdegimas!
Perdegimas vis dažniau sutinkamas, girdimas ir net matomas. Kuo jis skiriasi nuo nuovargio? Kada jis ištinka? Kaip jį sustabdyti?
Perdegimas yra vis auganti psichologinė įtampa su įvairiais simptomais tam tikrose pasikartojančiose ir stresą keliančiose situacijose. Auganti psichologinė įtampa iškart virsta fizine įtampa, ilgainiui tai paveikia organizmo fiziologiją, atsiranda įvairūs simptomai (lėtinis nuovargis, negalėjimas susikaupti, galvos skausmai, dirglumas, sumažėjęs pasitenkinimas įvairiomis veiklomis, nuotaikos nestabilumas, paūmėja uždegiminės odos ligos ir daug kitų). Tokiai būklei užsitęsus, dažnai atsiranda depresija ar/ir kiti psichikos sutrikimai. Dėl visų šių perdegimo pasekmių sumažėja darbingumas ir noras dirbti, prarandamas gerovės jausmas, atsiranda dirglumas, kančia, miego sutrikimas - žmogus tikrai nesijaučia sveikas ir gyvybingas.
Dažniausiai girdime, kad perdegimas įvyksta darbe, tačiau taip pat jis gali pasireikšti studijose, slaugant, rūpinantis sunkios būklės ligoniu, auginant vaikus. Žmonėms su autizmu gali pasireikšti autistinis perdegimas.
Kas sukelia šią siaubingą būseną?
Paprastai galima išskirti 2 pagrindines grupes: vidines ir išorines priežastis (bei jų kombinaciją).
Išorinės priežastys yra streso kupinas darbas, toksiškos darbo sąlygos, mobingas, patyčios, viršvalandžiai, nesubalansuotas darbo ir poilsio režimas, sunkios būklės ligonių slauga, mažamečių vaikų auginimas, intensyvi egzaminų sesija.
Vidinės priežastys yra viskas, ką žmogus daro ir galvoja, kad priverstų save pervertinti grėsmes darbe, nuvaryti save su persidirbimu, taikyti nerealistiškus sau standartus, leisti peržengti kitiems jo ribas ir nepabėgti iš toksiškų salygų. Tai gali būti perfekcionizmas, defektyvumo jausmas, savivertės stoka, nepasitikėjimas savo jėgomis ir potencialu rasti kitą sprendimą ar darbą, rigidiškumas, mąstymo klaidos, intensyvūs kaltės, gėdos jausmai, kiti psichikos sutrikimai (obsesinis kompulsinis sutrikimas, socialinio nerimo sutrikimas ir kt.).
Kokia yra įmanoma pagalba perdegimo atveju?
1. Pirmiausiai gydymas šalia esančių psichikos sutrikimų: psichoterapija ir psichiatrija (vaistai).
2. Psichoterapija, skirta išsiaiškinti, kokios vidinės priežastys sukėlė perdegimą, jas pašalinti arba perdirbti, taip iš esmės išsprendžiant perdegimo priežastis ir užkertant kelią perdegimui ateityje.
3. Išorinių priežasčių pašalinimas: darbo ar karjeros pokyčiai, supratimas, kad saugi darbo aplinka yra svarbiau už atlyginimą, prestižą ar karjerą, subalansuotas darbo ir poilsio režimas, sveikas gyvenimo būdas, reguliarios atostogos.
4. Ilgos atostogos, laikinas atsitraukimas nuo atsakomybių, relaksacinės technikos.