Kaip išmatuoti žmogaus (savi)vertę?

Kai kalbame apie savivertę arba kitų žmonių vertę, ar galime ją kažkaip išmatuoti ir palyginti? Iš kur man žinoti, ar esu vertingesnis (arba mažiau vertingas?) už gatvėje sutiktą žmogų, už savo pažįstamus, kolegas, draugus, šeimos narius? Ar išoriniai pasiekimai: karjeros aukštumos, turtas, grožis daro mus vertingesniais? O gal vidinio pasaulio turtingumas yra svarbiau matuojant žmogaus vertę? Ar yra kažkoks mokslinis būdas ar matematinė formulė, pagal kurią galėtume be paklaidos išmatuoti tokį sudėtingą reiškinį?

Filosofai daug amžių aptarinėja žmogaus vertės klausimą. Istoriškai įvairiose civilizacijose, skirtinguose Žemės kampuose žmonės turėjo įvairialypį požiūrį ir matus vertinti vertę, kurie ne visada sutapdavo. Dažnai tai skatindavo nelygybę, diskriminaciją, nuvertinimą ir sukeldavo susipriešinimą, susvetimėjimą. Akivaizdu, jog tai nėra idealios sąlygos darniam gyvenimui. Vienas iš ryškiausių neigiamų pavyzdžių buvo per Antrąjį pasaulinį karą.

Kad ir kokią formulę žmogaus vertei matuoti rastume ar kažkas pasiūlytų, mes visada galėtume paklausti, o iš kur mums žinoti, kad ji absoliučiai teisinga per amžius ir nekintanti kaip etalonas? Žmogaus vertė nėra fizikinis dydis, kurį galime išmatuoti termometru, liniuote ar slėgio matuokliu, ji nepaklūsta gamtos dėsniams, kaip gravitacija, nes tai yra grynai žmonių sugalvotas abstraktus konceptas. Kokia iš to kyla neišvengiama išvada? Ogi tokia, jog nei viena žmogaus vertės pasiūlyta formule negalime pasitikėti ir aklai kliautis. Kodėl tada aš kalbu šia tema, jeigu nėra konkretaus atsakymo?

Dėl to siūlau paprastą praktiškai pritaikomą vertės formuluotę: visi mes esame vienodai lygūs, visada buvome, visada būsime, nepaisant, kiek turime turto, pasiekimų, grožio ir kitų parametrų.

Pala, bet čia dar viena formulė? Negi ką tik nerašiau, kad neįmanoma įrodyti nei vienos teisingos formulės, tai kodėl ką tik pasiūliau dar vieną? Taip, pasiūliau formulę, kurios teisingumo neįrodysiu. Sąmoningai ją pasirinkau, nes ji yra pati paprasčiausia iš visų įmanomų. Žmonės labai sunkiai toleruoja nežinomybę, vakuumą, todėl mes visada stengiamės visiems reiškiniams suteikti prasmę arba rasti paaiškinimą. Nuo to pasaulis nepasikeičia, bet mums gyventi būna aiškiau ir todėl ramiau. Taip ir šiuo klausimu mes galime laisvai išsirinkti vieną iš vertės formuluočių, nebijodami suklysti, ar ji teisinga. Tai kurią rinktis?

Mano pasiūlytas žmogaus vertės apibrėžimas yra paprasčiausias apskaičiuoti ir turi nemažai teigiamų konotacijų. Lygybė eliminuoja betikslią konkurenciją, varžymąsi, kenkimą, antisocialumą, o skatina bendravimą, bendradarbiavimą, palaikymą, prosocialumą, leidžia skirti savo energiją išties svarbiems dalykams, o ne lyginimuisi su kitais.

Tačiau iškart gali kilti klausimas: jeigu mes visi vienodai lygūs, tai kam tada stengtis būti geru, dirbti, padėti kitiems, mandagiai bendrauti, laikytis kultūrinio etiketo ir pan.? Ar blogai besielgiantys žmonės irgi yra vienodai vertingi?

Apie tai skaitykite mano kitame straipsnyje apie vertybes ir prasmę.